آیا لوازم آرایشی ارگانیک بی خطرند؟ | بیماری

سلامتی

: لوازم آرایشی ارگانیک بی خطرند؟

بهداشت

براساس تحقیقات انجام شده شکلای جور واجور مواد آرایشی، حدود هشت هزار ماده و ترکیبات جور واجور رو بوجود می آورد که حدود یه سوم اونا دارای مواد شیمیایی هستن. مصرف این مواد بدون آسیب نیس و حتی بعضی از این مواد شیمیایی در دفع سموم آفات و غلات و کشاورزی هم استفاده می شه.

دکتر حسین فودازی ، متخصص آنکولوژی (سرطان شناسی) گفت: بحث به کار گیری اجناس آرایشی و خطرات به وجود اومده به وسیله مصرف اونا موضوع تازه ای نیس چون که از اول قرن بیستم صنعت تولید مواد آرایشی به عنوان یه صنعت پیشرو کار خود رو شروع کرده و از همون دوران بسیار پول ساز بود. در نیمه های قرن بیستم با شناخت بهتر از مواد شیمیایی و استفاده اونا در این صنعت منجر شد تا مواد آرایشی با موندگاری بالا تولید شه.

ایشون در ادامه اضافه کرد: بدیش اینه با تولید این دسته از اجناس مشکلاتی به وجود اومد که براساس تحقیقات انجام شده شکلای جور واجور مواد آرایشی، حدود هشت هزار ماده و ترکیبات جور واجور رو بوجود می آورد که حدود یه سوم اونا دارای مواد شیمیایی هستن که در ساخت این اجناس استفاده می شه. مصرف این مواد بدون آسیب نیس و حتی بعضی از این مواد شیمیایی در دفع سموم آفات و غلات و کشاورزی هم استفاده می شه.

به گفته فودازی، مواد آرایشی و بهداشتی ارگانیک که در بعضی فروشگاه ها تبلیغ می شه در واقع به صورت صددرصد ارگانیک نیس و به طور حتم از مواد شیمیایی واسه ساخت اونا استفاده شده.

یه سری از این ترکیبات که باعث ایجاد مشکلات می شن، ماده ایه با عنوان «رنگ قطران زغال سنگ» که فت و فراوون از این ماده در محصول آرایشی استفاده می شه که سرطان زایی این مواد هم ثابت شده. یعنی این مواد ترکیبی از رنگا و فلزات سنگین هستن که مشکلات شدیدی رو داره.

لاکا و رژلبا که خیلی از والدین واسه کودکشون استفاده می کنن دارای مواد شیمیایی هستن و مصرف دراز مدت این مواد مشکلات خونی و سرطانای پوستی رو واسه افراد میسازه

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران یادآوری کرد: یکی دیگه از ترکیباتی که در این صنعت استفاده می شه «سرب» است. این ماده به عنوان یکی از فلزات سنگین شناخته شده که در اجناس آرایشی مخصوصا در رژ لبا بیشترین کاربرد رو داره، دلیل به کار گیری این فلز به دلیل ایجاد موندگاری و در واقع یه نوع تازگی در رنگ اون می شه. اما همونجوریکه میدونیم به کار گیری فلزات سنگین مسمومیتای شدید، مشکلات عصبی، مشکلات خونی و در آخر بروز سرطان می شه.

این سرطان شناس گفت: «فرمالدئید» یکی از دیگر مواد مورد استفاده شده در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتیه. فرمالدئید به عنوان ماده نگه دارنده و روشن کننده به رنگا اضافه می شه. استنشاق گاز فرمالدئید مشکلات ریوی رو داره و استفاده اونا در صنعت آرایشی و بهداشتی می تونه حساسیتای شدید تنفسی رو واسه افراد رقم زند.

ایشون شایع ترین مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایش رو «پارابن» ها دونست و اضافه کرد: این مواد به عنوان نگه دارنده در همه ترکیبات اجناس آرایشی و بهداشتی استفاده می شن که مطمئنا موجب بروز مشکلات هورمونی در دوران بارداری و بلوغ می شه.

فودازی اخطار داد: ترکیبات آرایشی کم و بیش دارای یه سری مواد شیمیایی مضر واسه بدن هست، اما مواد آرایشی که به صورت استاندار جفت و جور می شه در کل این مواد مضر رو کمتر داراس. پس پیشنهاد می شه با در نظر گرفتن مصرف این دسته از اجناس، نمی شه به کلی به کار گیری اونا رو محدود کرد اما تا امکان داره واسه کودکان، زنان در دوران بارداری و شیردهی محدودیت مصرف دارا باشن چون که وگرنه با مشکلاتی چون مشکلات عصبی، مشکلات هورمونی و تیروئیدی، مشکلات خونی و در آخر در دراز مدت موجب بروز سرطانای خونی و پوستی می شه. هم اینکه در زمان خریداری پیشنهاد می شه از مراکز معتبر آرایشی و بهداشتی این دسته از اجناس رو جفت و جور کنین.

این متخصص پیشنهاد کرد: افراد در زمان خرید حتما ترکیبات محصول آرایشی رو بررسی کنن و اگه موادی چون سرب و آرسنیک در اون موجود بود از خریداری اون شدیدا دوری کنن. یکی از روشای تشخیص سریع سرب در مواد آرایشی اینه که مقداری از محصول رو به پوست مالیده و با یه طلا کمی روی اون بکشین اگه رنگ اون تیره شد محصولا دارای فلزات سنگین بوده و از استفاده اون دوری کنین.

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران در آخر گفت: لاکا و رژلبا که خیلی از والدین واسه کودکشون استفاده می کنن دارای مواد شیمیایی هستن که ماده نگهدارنده موجود در اون خیلی زیاده. اینم بگیم مصرف دراز مدت این مواد مشکلات خونی و سرطانای پوستی رو واسه افراد میسازه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *