آیا لواشک لاغر می‌کند؟ | سبزیجات

سلامتی

دو گروه هستن که بیشتر از بقیه به خوردن آلو، آلوچه و لواشک علاقه مندن: خانوما و بچه ها. اونا بعضی وقتا افراطی و غیر اصولی از این مواد غذایی استفاده می کنن و از واسه مصرف شون راحت خیال ان.

جالبه وقتی از خانوما می پرسیم به چه دلیل این همه آلوی خشک شده رو می خورید میگن: چون کالری نداره. اونا می گن که فقط شیرینی جات چاق کننده هستن و مواد غذایی ترش حتی باعث لاغری شون می شن!

باید در جواب به اونا گفت مگه برنج، آجیل و حبوبات شیرینی ان؟ درسته که نه! ولی کالری بالایی دارن. میوه های خشک هم همین طور. اتفاقا به دلیل از دست دادن آب شون و این که حجم خیلی از اونا رو خیلی راحت میشه خورد (چون خشک هستن، به چشم شما نمیاد که چقدر از اونا رو خوردین) نیازمند دقت بیشتری موقع مصرف هستن.

این مواد غذایی مقداری آهن و ویتامینای گروه B رو دارا بوده و حتما باید در مصرف شون دقت شه، چون اول اینکه مقداری کالری دارن(هرچند کم) و دوم اینکه به دلیل سیری کاذب، جانشین یه وعده غذای اصلی شده و باعث می شن در درازمدت با سوءتغذیه مواجه شید.

با در نظر گرفتن افزایش گسترش چاقی در جامعه ما و به خصوص در میان بچه ها، به والدین تاکید و پیشنهاد می کنیم که مراقب مصرف کالری در فرزندان خود باشین.

همونجوریکه می دونین چاقی مادر خیلی از مریضی هاست. پس حتما خود و فرزندانتان، با دقت بیشتری از مواد غذایی جور واجور استفاده کنین و هیچوقت به صرف ترش یا شیرین بودن ماده غذایی، به اون صفت پُرکالری یا بی کالری بودن رو نچسبونید.

برلیانت بزرگمهر – مشاور تغذیه و رژیم درمانی

مسئول کمیته آموزش همگانی انجمن تغذیه ایران

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *