آیا لوزه کودک اضافی است؟ | بیماری

سلامتی

لوزه کودک اضافیه؟

دیدن کودکی که در خواب به سختی نفس میکشه، خرخر می کنه و دهنش نیمه باز مونده تا بتونه هوا رو از راه دهن تنفس کنه، ناراحت کننده س. این مشکلات می تونه به وجود اومده به وسیله بزرگی لوزه سوم در کودک باشه. در اینجور وضعیتی، پس از سن ۲ سالگی و در صورت تایید دکتر، لوزه باید جراحی شه.

لوزه سوم چیه و در بدن آدما چه کاری می کنه؟

لوزه سوم، در واقع جزئی از سیستم ایمنی بدن حساب می شه و در حفاظت از بدن در برابر بیماریا به خصوص در دوران کودکی نقش داره، طوری که پژوهشا نشون میده اگه در خردسالان زیر دو سال وجود نداشته باشه، اونا رو با مشکلات جدی در مورد سلامت مواجه می کنه. اما این لوزه معمولا با بزرگ شدن آدما کوچیک می شه و پس از یه مدت دیگه نمیشه دید و با افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، اهمیت خودشو در مراقبت از بدن از دست میده.

دو نوع لوزه در بدن آدم هست، یکی لوزهای کامی که وقتی دهن باز می شه اونا رو می بینیم و دیگری لوزه سوم که داخل دهن، پشت خروجی بینی و زبون کوچیک است و در معاینه معمولی دیده نمی شه.

 

کی باید لوزه عمل شه؟

– وقتی تو یه فصل واسه فردی بیشتر از سه بار گلودرد چرکی شدید به همراه تب ۴۰ درجه که در اون نتونه غذا بخوره پیش بیاد باید لوزه عمل شه.

– بزرگی خود لوزه به تنهایی نیاز به عمل جراحی نداره، مگه این که این لوزها اونقدر بزرگ شده باشن که راه تنفس رو ببندند که در این صورت لوزه باید عمل شه.

 

علائم بزرگی لوزه

انسداد بینی (بیماران قادر نیستن از بینی خوب نفس بکشن)

– سینوزیتای تکراری

– صحبت کردن تودماغی

– ناراحتیای گوش از جمله اوتیت سروز یا التهاب سروزی گوش (این آسیب باعث می شه هوا به گوش میانی نرسه)

 

با کودکی که دچار بزرگی لوزه سومه، چیکار باید کرد؟

اگه با بزرگ شدن لوزه سوم، کودک با ناراحتیای گوش مواجه شه، یا دچار سینوزیتای تکراری شه، و یا دچار انسداد راه های هوایی شه، در این جور موارد باید عمل جراحی انجام شه، ولی وگرنه معمولاً با افزایش سن خودبه خود برطرف می شه و احتیاجی به انجام عمل جراحی نیس.

لوزهایی که در حد متوسط هستن و بعضی وقتا سرما می خورن احتیاجی به عمل جراحی ندارن، چون خود لوزها جزو سیستم لنفاوی بدن هستن و در کودکان نقش ایمنی و جلوگیری از عفونت رو دارن، پس پیشنهاد می شه لوزه اصلی تا ۵ سالگی عمل نشه، مگه این که خیلی بزرگ باشه و راه تنفس رو ببنده

مشکلات جراحی نکردن لوزه بزرگ

اگه مریضایی که تشخیص داده شده باید جراحی لوزه شن، جراحی نشن، مریضی شون به مرور روی فک دندانی اونا اثر منفی می ذاره. آسیب دیگه این مشکل ترشح مایع در هر دو گوش و کاهش شنوایی است.

عفونتای تکراری گوش میانی و سینوسا، تحریک طولانی گلو، مشکل در تغذیه و اکسیژن رسانی به بدن که در آخر منتهی به مشکل در روند رشد می شه، همه از مشکلات جراحی نکردن لوزه بزرگ در کودکه.

 

بعد از جراحی لوزه چیکار باید کرد؟

– مریض تا شش ساعت بعد از عمل، از خوردن و آشامیدن دوری کنه.

– رژیم غذایی تا ۱۰ روز بعد از عمل، باید هم نرم و هم سرد باشه، به عبارت ساده تر غذاهای سفت یا داغ ممنوعه.

– مریض ممکنه روز دوم تا ۵/۳۸ درجه تب کنه که این طبیعیه.

– مریض بعد از عمل به دلیل درد مختصری که شاید هنگام بلع داشته باشه ممکنه کمتر غذا بخوره. لازمه بدونین غذا خوردن باعث می شه زخم سریع تر درمون پیدا کنه. پس مریض رو به غذا خوردن تشویق کنین.

– بعد از عمل، به خصوص روزای پنجم و ششم ممکنه مریض کمی گوش درد داشته باشه که به وجود اومده به وسیله حس مشترک گوش و حلقه و ارتباطی به خود گوش نداره.

– از روز دوم به بعد، در محل لوزها یه قشر خاکستری ایجاد می شه. این قشر خاکستری لخته فیبرینه و یه تیکه از روند التیامیه. کسائی که به این مسئله آگاه نباشن ممکنه به غلط اونو چرک بپندارند.

بوی بد دهن تا چند روز بعد از عمل طبیعیه و به دلیل چرک کردن محل عمل نیس.

فرآوری: زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منابع :

جام جم – دکتر علیرضا جعفری، متخصص گوش، حلق و بینی

همشهری

سایت دکتر قرشی – جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *