آیا لوسمی (سرطان خون) و لنفوم (تومور بافت لنفاوی) می توانند توسط اشعه های ایکس تشخیص داده شوند؟[قسمت دوم] | بیماری

سلامتی

: بعضی بیماریا هستن که تشخیص به موقع اونا بسیار سخته، مانند دو مریضی لوسمی (سرطان خون) و لنفوم (تومور بافت لنفاوی) که امروز درباره اونا بحث می کنیم.

با وجود اینکه روشای تصویربرداری پیشرفته زیادی ایجاد شدن، ولی بعضی وقتا تصویربرداری ساده قفسه سینه با به کار گیری اشعه ایکس، روش مفیدی واسه آزمایش دستگاه قلبی عروقی شما هست. تصویربرداری ساده قفسه سینه با به کار گیری اشعه ایکس با عبور دادن مقدار کم و تقریباً بی خطری از اشعه ایکس، از بین بدن شما روی یه قطعه فیلم حساس به اشعه ایکس انجام می شه. امروز می خوایم روش تشخیص دو مریضی لوسمی (سرطان خون) و لنفوم (تومور بافت لنفاوی) رو با اشعه ایکس بررسی کنیم چون این دو مریضی به سختی با بقیه روشای تصویر ورداری قابل تشخیص هستن. در ادامه با بنیتا همراه باشین.

 

تصاویر رادیوگرافی (اشعه X) در مریضی لنفوم هوچکین – غدد بزرگ در قفسه سینه

 

لنفوم (Lymphoma) گروهی از تومورهای یاختهای خونیه که از لنفوسیتا به وجود میاد. بعضی وقتا واژهی لنفوم فقط به تومورهای سرطانی اشاره داره و به همه تومورها گفته نمی شه. نشانگان این مریضی شامل این موارد هستن: بزرگ شدن غدد لنفاوی که معمولاً بدون درد هستن، تب، تعرق، خارش، کاهش وزن، احساس خستگی و دیگه علائم. تعرق معمولاً در شب صورت میگیره.

دو گونه بیشتر لنفوم، لنفوم هوچکین (HL) و لنفوم غیر هوچکینی (NHL), هستن. این مریضی شامل دو نوع دیگه هم هست. مولتیپل میلوما و بیماریای پرولیفراتیو دستگاه ایمنی هم از طرف سازمان بهداشت جهانی (WHO) جزء این دسته شناخته شدن. حدود ۹۰٪ بیماران دچار لنفوم غیر هچکینی هستن که زیر مجموعه های بسیاری رو در بر میگیره. لنفوم زیرمجموعه نئوپلاسما هستش که به اونا تومور بافتای خون ساز و لنفاوی می گن.

عوامل خطرساز لنفوم هچکینی شامل این موارد هستن: عفونتای به وجود اومده به وسیله اپشتین بار ویروس و وجود آدمایی در خونواده که به این مریضی دچار بودن. عوامل خطرساز لنفوم غیر هچکینی شامل این موارد هستن: بیماریای خود ایمنی، ایدز آلودگی به ویروس تی-لنفوتروپیک انسانی، خوردن مقادیر زیاد گوشت و چربی، داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی و بعضی آفت کش ها. تشخیص این مریضی معمولاً از راه خون، ادرار و یا تست مغز استخون صورت میگیره. بافت ورداری از یه گره لنفاوی هم می تونه به درد بخور باشه. تصویربرداری پزشکی در مرحله بعد می تونه استفاده کرده شه تا تعیین کنه که سرطان گسترش پیداکرده و در صورت گسترش در چه نواحی پیشرفته. سرطان می تونه در خیلی از اعضاء گسترش پیدا کنه: شش ها، کبد و مغز.
لنفوم هوچکین (HL) و لنفوم غیر هوچکین (NHL) دو نوع اصلی از مریضی لنفوم هستن. از طرف دیگه سرطان خون، مریضی لنفومیه که به وسیله رادیوگرافی (اشعه X) تشخیص داده نمی شه.
با این حال، رادیوگرافی قفسه سینه ممکنه به دلایل جور واجور دیگری انجام بشه، حدود ۴۰ تا ۶۵ درصد از افراد گرفتار به لنفوم هوچکین (HL) در زمان تشخیص مریضی، درگیر سرطان داخل سینه یا قفسه سینه هستن. از این تعداد بیشتر از ۹۰ درصد، چیزی که شناخته شده به عنوان درگیری غدد لنفاوی مدیاستنه. غدد لنفاوی مدیاستن غدد لنفاوی واقع در میان سینه هستن. مدیاستن ناحیه ای در بخش مرکزی سینه بین ریه هاست.
لنفوم هوچکین (HL) در بیشتر موارد شامل غدد لنفاوی در ناحیه ای از مدیاستن به نام مدیاستن بالایی می شه که گروه های خاصی از غدد لنفاوی با نامایی چون پروسکولار (prevascular)، پاراتراچیل (paratracheal) و غدد لنفاوی آعورتوپولمناری (aortopulmonary) است.
در رادیوگرافی (میدون اشعه X)، بزرگی غدد لنفاوی در داخل مدیاستن می تونه به صورت مشکل یه طرفه یا اختلالی در هر دو طرف خط میانی قفسه سینه ظاهر شه. با الگوی نوع هوچکین از درگیری غدد لنفاوی، وقتی که ممکنه چند غدد لنفاوی درگیر با هم دیده شه، می تونه مانند اتصال کشیده لوبا دیده شه. وقتی که غده لنفاوی سرطانی یا توده ای، مرز تعریف شده روشنی نداره، می تونه توی هم رفتگی و یا کشیدگی بافت ریه مجاور رو نشون بده.

ان.اچ.ال (NHL) هم ممکنه باعث ایجاد بزرگی غده لنفاوی در قفسه سینه س، اما ان.اچ.ال (NHL) در واقع گروهی از لنفومای مختلفه که می تونن تقریباً از هرجایی شروع شن.

غدد لنفاوی در سی تی اسکنا

شکل ظاهری غدد لنفاوی درگیر در سی تی اسکن می تونه فرق داشته باشه که خوب مشخص و جدا از هم بوده و شکل ظاهری درهم برهمی دارن. بعضی وقتا دکترتان خیلی راحت می تونه غدد لنفاوی جدا از هم رو ببینه؛ از طرفی دیگه، ممکنه چندین غدد لنفاوی به عنوان بخشی از یه توده بزرگ، همه با هم ظاهر شن. معمولاً توده های سینه لنفوم هوچکین (HL) در سی.تی (CT) اسکن به صورت سایه ای خاکستری مثل دیگه بافتای نرم (بدون چربی که خاکستری تیره یا مشکی س و؛ استخوانی نیس که سفید باشه) نشون داده می شه و توده ممکنه ناهموار دیده شه و یا دارای برجستگیای بی نظم باشه. با اینکه غدد لنفاوی بزرگ معمولاً به صورت خاکستری دیده می شه، ممکنه بعضی از کلسیفیکاسیون (آهک سازی) اونو مثل استخون به صورت سفید نشون بدن؛ با این حال، این کار مخصوصا پس از پرتودرمانی بعد از درمان بسیار عادی تره.

 اسکنای پی.ای.تی (PET) و پی.ای.تی/سی.تی (PET / CT)

 

اسکن پی.ای.تی (PET) از گلوکز رادیواکتیو استفاده می کنه که به طورکلی به وسیله خیلی از نوعای جورواجور سلولای لنفوم گرفته شده.
جذب این مواد رادیواکتیو می تونه نقشه ای رو بسازه که شکلای جور واجور نقاطی از بدن که درگیر سرطانه رو نشون میده. کلا پی.ای.تی (PET) در تشخیص مریضی لنفوم از سی.تی (CT) حساس تره. مثلا، پی.ای.تی (PET) ممکنه مریضی غدد لنفاوی رو به اندازه معمولی نشون بده و واسه آزمایش مریضی خارج از غدد لنفاوی، کمک کنه اما این کار در سی.تی (CT) رو نیس. پی.ای.تی (PET) بیشتر در ترکیب با سی.تی (CT) اجازه میده به مقایسه مناطق مافوق رادیواکتیویته که به دنبال.ای.تی (PET) اسکن با جزئیات بیشتری نسبت به اون منطقه در سی.تی (CT) ظاهر می شه. در مقایسه با تصویربرداری معمولی، به کار گیری پی.ای.تی/سی.تی (PET / CT) در اول می تونه شروع عملیات رو تحت تاثیر بذاره و منتهی به درمان تعداد خیلی از موارد شه.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *