آیا لوسمی (سرطان خون) و لنفوم (تومور بافت لنفاوی) می توانند توسط اشعه های ایکس تشخیص داده شوند؟[قسمت اول] | بیماری

سلامتی

: بعضی بیماریا هستن که تشخیص به موقع اونا بسیار سخته، مانند دو مریضی لوسمی (سرطان خون) و لنفوم (تومور بافت لنفاوی) که امروز درباره اونا بحث می کنیم.

با وجود اینکه روشای تصویربرداری پیشرفته زیادی ایجاد شدن، ولی بعضی وقتا تصویربرداری ساده قفسه سینه با به کار گیری اشعه ایکس، روش مفیدی واسه آزمایش دستگاه قلبی عروقی شما هست. تصویربرداری ساده قفسه سینه با به کار گیری اشعه ایکس با عبور دادن مقدار کم و تقریباً بی خطری از اشعه ایکس، از بین بدن شما روی یه قطعه فیلم حساس به اشعه ایکس انجام می شه. امروز می خوایم روش تشخیص دو مریضی لوسمی (سرطان خون) و لنفوم (تومور بافت لنفاوی) رو با اشعه ایکس بررسی کنیم چون این دو مریضی به سختی با بقیه روشای تصویر ورداری قابل تشخیص هستن. در ادامه با بنیتا همراه باشین.

مریضی لوسمی یه روند پویا هستش که به وسیله متغیرهای نامعلوم و جداگونه زیادی موجب تغییرات مولکولی یاخته شده و منتهی به تداخل در سیستم افزایش یاختهای مغز استخون می شه. عامل مستعد و پیشرو در خودنمایی لوسمی مانند هر سرطان دیگری به هم خوردن نظم تقسیم یاخته ایه.
نه مریضی لوسمی (سرطان خون) و نه لنفوم با تصویربرداری تشخیص داده نمی شه. معمولاً تشخیص اولیه لازمه بافت ورداری و تعدادی از تستای آزمایشگاهیه که روی نمونه های خون و بافت انجام می شه. آزمایشا تصویربرداری واسه مریضی لوسمی (سرطان خون)، به طور خاص، ممکنه در شکلای جور واجور دیگری از سرطانایی که تومورها رو تشکیل میدن، به درد بخور نباشه.

طبق گفته ها، حتی در مریضی لوسمی (سرطان خون) و گاه ها در مریضی لنفوم، تصاویر رادیوگرافی (اشعه X) می تونه سرنخایی رو همراه با بقیه بیتای اطلاعاتی گرفته شده، ارائه دهد که ممکنه بخشی از ترکیبی باشه که درآخر منتهی به بافت ورداری و تشخیص مریضی شه.
لوسمی یا لوکمی (leukemia) ریشه در زبون لاتین به معنی «خون سفید» داره و روند افزایش، خونسازی و ایمنی طبیعی بدن رو دچار مشکل می کنه. اجتماع این یاختهای سرطانی در خارج از مغز استخون، موجب تشکیل توده هایی در اندامای حیاتی بدن مثل مغز و یا بزرگ شدن غدهای لنفاوی، طحال، کبد و ناهنجاری کارکرد اندامای حیاتی بدن می شن. لوسمی شایع ترین سرطان کودکان در دنیاس. لوسمیی براساس طیف، شدت و سرعت پیشرفت روند مریضی به دودسته زیاد (acute) و طولانی (chronic) تعریف می شه.
الگوهای درگیری غدد لنفاوی در مریضی لنفوم، حتی ممکنه به وسیله رادیوگرافی سینه هم رو شه که می تونه در جهت کمک به محدود کردن امکانات بسیار مهم باشه. تموم غدد لنفاوی متورم در سینه، لنفوم نیستن. سرطانای دیگه، عفونت و بیماریای غیر بدخیم مانند سارکوئیدوز ممکنه عیب یابی شه. بعضی وقتا غدد لنفاوی متورم در نقاطی از بدن مانند گردن خیلی راحت در دسترس بافت ورداری هستن. بااین حال، در موارد دیگه مانند مریضی لنفوم هوچکین، مثلا، غدد لنفاوی سرطانی ممکنه فقط در اعماق سینه واقع شده باشن.

تصاویر رادیوگرافی (اشعه X) در مریضی لوسمی – استخوانا و غدد

انجام یه تصویربرداری با به کار گیری اشعه ایکس، آسون و بدون درده. ممکنه از شما خواسته شه که لباس هاتون رو از کمر به بالا درآرین و هر نوع جواهرآلاتی که ممکنه با تصویر تداخل کنن رو از خود دور کنین. باید جلوی دستگاه اشعه ایکس وایسید، دست هاتون رو از هم بازکنید و نفستون رو در سینه نگه دارین تا تصویر با به کار گیری اشعه ایکس گرفته شه (گرفتن این حالت به این دلیله که تصویر واضحی از قلب و ریه ها تشکیل شه).
رادیوگرافی (اشعه X) و یا فیلمای صاف، واسه تشخیص مریضی لوسمی (سرطان خون) استفاده نمی شه. با این حال، ممکنه رادیوگرافی سینه واسه بررسی عفونت ریوی و یا به دلایل دیگه انجام شه و هم اینکه ممکنه که رادیوگرافی، غدد لنفاوی متورم و مناطق دیگری از مریضی رو نشون بده. بعضی از شکلای جور واجور مریضی لوسمی (سرطان خون) ممکنه مثل پیشرفتای مریضی به غدد لنفاوی گسترش یابد. مریضی لوسمی (سرطان خون) هم اینکه می تونه در ظاهر استخوانای بزرگ سالان و کودکان گرفتار، تغییراتی رو بسازه.

مریضی استئوپنی به استخوانایی اشاره داره که متراکم به نظر نمی رسن و به صورت عادی در تصاویر به روشنی سفید نیس، اما به حدی نیس که در پوکی استخون دیده شه. استئوپنی به طور تکراری در بیماریای میلوم (تومور مغز استخون)، لوسمی، لنفوم و خیلی از مشکلات دیگه پیدا می شه.
علاوه بر این، رادیولوژیستا یا پزشکانی که تصاویر رادیوگرافی رو تفسیر می کنن، الگوهای درگیر مریضی یا ضایعات استخوانی رو می بینن.
مریضی لوسمی (سرطان خون) و خیلی از بیماریای غیر سرطانی که با متابولیسم استخون تداخل دارن، مانند هیپرپاراتیروئیدیسم و پوکی استخون، ممکنه پخش متقارنی در اسکلت و استخون بندی دارا باشن. در مقابل، به طور اتفاقی، ظاهر نامتقارن ضایعات استخوانی ممکنه نمایانگر علل جور واجور، مانند مریضی پاژه استخون و یا گسترش متاستاز که نوع دیگری از سرطانه، باشه.

 

در ادامه با ما همراه باشین.

 

 

.

منبع : mybenita.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *