آیا لکه های سفید روی ناخن نشانه کمبود کلسیم است؟ | تغذیه سالم

سلامتی

غفارپور درباره نظر مردم عادی که سفیدک ناخن یا بعضی مشکلات دیگه رو به کلسیم نسبت میدن گفت :

یه متخصص پوست و مو قارچ رو عامل مریضی کچلی ناخن دونست و گفت : کلسیم نقشی در سلامت ناخن آدم نداره و فقط در نوک و چنگال حیوانات کاربرد داره.

غلامحسین غفارپور متخصص پوست و مو یه نوع از مشکلات و مریضیای ناخن رو مریضیای قارچی شمرد و گفت: ً وقتی که قارچ به صفحه ناخن حمله می کنه از این صفحه تغذیه می کنه.

ایشون گفت: معمولاً قارچا از روی پوست حرکت می کنن و روی صفحه ناخن که از جنس کراتین سخت و ساخته شده از پروتئینه قرار میگیره که این کراتین یه منبع غذایی کامل واسه قارچ هاست.

این متخصص پوست و مو اضافه کرد : قارچا روی صفحه ناخن رشد می کنن و به شکلای جور واجور می تونن خود رو نشون بدن؛ ممکنه سفیدکایی روی ناخن ایجاد شه که در صورت تراشیدن این سفیدکا با تیغ متوجه میشیم که این سفیدکا نرمه و مانند گچ خیلی راحت ورداشته می شه و از بین میره ولی مریضی قارچی در جای خوده.

غفارپور گفت : وقتی که صفحه ناخن درگیر قارچ می شه از حالت سفید و بی رنگ به سمت تیرگی و قهوه ای شدن تغییر رنگ میده، ترد و شکننده و کلفت می شه و بعضی وقتا تموم ناخن خرد شده و از بین میره.

ایشون اضافه کرد: واسه تشخیص این مریضی باید از آزمایش کشت قارچ که به وسیله کارشناسان قارچ شناسی انجام می شه استفاده شه و بین ۳ تا ۹ ماه می تونه این بیماران رو درمان کنیم.

این متخصص پوست و مو گفت : ضایعات قارچی ناخن به تظاهرات مریضیای دیگه شباهت داره مثلا ممکنه مریض گرفتار به پسوریازیس باشه و ناخنهایش همینطوری تیره، خرد، کلفت، شکننده و در بعضی موارد نازک شه پس حتماً باید متخصص پوست این فرد رو معاینه کنه و با در نظر گرفتن نتیجه آزمایش کشت قارچ به درمان دست به کار شن.

غفارپور اضافه کرد: این نوع ضایعات قارچی که به ناخن افراد سالم حمله می کنن به وسیله قارچایی به نام درماتوفیتا درست می شن اما نوع دیگری از قارچا هستن که حالت مخمری دارن که به اونا کاندیداآلبیکنس میگن که در افراد دارای مشکل ایمنی سلولی بروز می کنن و ناخنا رو درگیر می کنن.

ایشون درباره چگونگی دچار شدن به این آسیب گفت: افراد خونه دار که مرتب دستهایشان در آبه و همیشه محیطی مرطوب در محیط ناخن هست و همیشه با مواد شوینده در تماسند یا کسائی که ناخن هاشون دائمیً آسیب می بینه یا گوشه های ناخن می شکنه ضایعات قارچی کاندیداآلبیکنس دور تا دور بافت ناخن ضایعه بوجود میاره دورش قرمز و ملتهب شده و ناخن کدر می شه پس این ضایعات هیچ وقت افراد سالم رو گرفتار نمی کنه.

این متخصص پوست و مو درباره بروز سفیدک روی ناخن گفت: موارد ذکرشده در بالا باعث می شه تا کراتین تولید شده رسیده و بالغ نباشه و باعث شه تا هسته سلولا در درونشون بمونه و سفیدک بزنه.

غفارپور با تأکید بر اثر بهداشت فردی در دچار شدن به این مریضی گفت: انتقال از محیط و آدم به آدم راه انتقال قارچ مسبب کچلی ناخنه البته به شرطی که ناخن آسیب دیده باشه تا این قارچ اونو درگیر کنه.

ایشون درباره انتقال این قارچ به بخشای جور واجور بدن هم گفت: فرد گرفتار ممکنه با ناخن گرفتار سرخود رو بخاراند و قارچ در ریشه های مو قرار بگیره و باعث کچلی شه پس به هر نقطه قابل انتقاله.

این متخصص پوست و مو اضافه کرد: این مریضی درمان شونده س ولی بدن ایمن نمی شه یعنی اگه دوبارهً در برابر این قارچ قرار گرفته شه احتمال دچار شدن هست ولی اینجاش خیلی مهمه که ناخنا پس از درمان به شکل اولیه خود برمیگرده.

غفارپور درباره نظر مردم عادی که سفیدک ناخن یا بعضی مشکلات دیگه رو به کلسیم نسبت میدن گفت: بر خلاف نظر مردم عادی که کجی و مشکلات ناخن رو به کلسیم نسبت میدن، کلسیم در استواری صفحه ناخن هیچ نقشی نداره. کلسیم فقط در استواری نوک پرندگان ناخن و چنگالای ماکیان چنگالای حیوانات و استواری سم چهارپایان موثره و در استواری ناخن آدم نقشی نداره. 

منبع : farsnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *