بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی پایان نامه کارشناسی ارشد

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی 

تکه ای از متن پایان نامه :

هخامنشیان رواج داشته می باشد. این ساز در عهد ساسانی بیش از همه ادوار متداول بوده می باشد.(ستایشگر،1385،2:70)

گویا در اوایل اسلام به کشورهای عربی راه یافته و جانشین سازی به نام «مزهر» شده ‌می باشد. بر پایۀ بعضی از اسناد «ابن سریح ایرانی نژاد» نخستین کسی می باشد که در عربستان و در قرن اول هجری عود فارسی یا بربط را نواخته و نوازندگی آن را آموزش داده‌می باشد. الاغانی می‌گوید:آشنایی او با عود از آنجا شروع گردید که «عبدالله ابن زبیر» جمعی از ایرانیان را به مکه دعوت کرده بود تا خانه­ی کعبه را تعمیر کنند. دیوارگران ایرانی عود می‌زدند و اهل مکه از ساز و موسیقی ایشان لذت می‌برند و آن را تحسین می‌کردند، ابن سریح پس به عود زدن پرداخت و در این صنعت سرآمد هنرمندان زمان گشت.

زیرا سطح ساز بربط از چوب پوشیده شده بود، اعراب آن را عود نامیدند.(العود در زبان عربی به معنای چوب می باشد). به باور بعضی پژوهشگران موسیقی مانند اکارد نوبوئر[1]  این واژه در اصل عربی شده­ی واژه­ی “رود” فارسی می‌باشد که هم نام دیگر بربط می باشد و هم به معنای سیم در سازهای زهی می‌باشد.

این ساز پس از اینکه به اروپا برده گردید، نام لوت بر آن نهادند. واژه لوت از نگارش كلمه‌ی العود به وجود آمده و به تدریج به لوت تبدیل شده می باشد.

ابن خلدون در قرن ۸ هجری قمری آن را به ترکه‌های چوبینی که انعطاف‌پذیر می باشد معنی نموده.خود کلمه­ی بربط در واقع از دو کلمه­ی “بر” و بط” ساخته شده یعنی “مانند بط” و بط به معنی مرغابی می باشد. در کل

غم بیهوده ایام فراموش کنم به سوی پنجه بر آن پنج و سه را سوی چهار

( منوچهری ، 1390 : 44-42 )

که در بیت اخیر پنج و سه رشته های هشتگانه بربط می باشد و چهار اشاره به چهار انگشت دست چپ نوازنده دارد که تارها را بر دسته ساز مقید می ساخته اند.خاقانی نیز در اشعار خود به بربط هشت سیمه اشاره دارد:

وان هشت تا بربط نگر جان را بهشت هشت در هر تا از او طوبی نگر صد میوه هر تا ریخته

[1] Eckhard Neubauer

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه