بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی دانلود پایان نامه ارشد

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی 

تکه ای از متن پایان نامه :

نظامی برمی آید که «باربد» بزرگ ترین موسیقی دان این زمان بوده می باشد. از دیگر موسیقی دانان این دوره می توان از «نکیسا»، «بامشاد» ، «رامتین» و «آزادوار چنگی» را نام برد. در دوره ی ساسانی ۷۲ نغمه از نغمه های موسیقی رواج داشته می باشد.

از آن جمله : پالیزبان ، سبزه، باغ سیاوشان، راه گل ، شادباد، تخت درویش، گنج سوخته، دل انگیزان، تخت طاقدیس ، چکاوک، خسروانی، نوروز، جامه دران، نهفت ، گلزار، در غم، گل نوش و زیرافکن که هنوز بعضی از این اصطلاح ها در موسیقی امروز ما رایج می باشد.

این نغمه ها از سده ی چهارم به بعد بیش تر می گردد. در زمان ساسانیان برای اوستا، کتاب مقدس زردشتیان تفسیری به نام «زند» نوشتند و آن را هنگام مناجات با لحن موسیقی خواندند. شاید بتوان گفت نخستین ارتباط شعر و موسیقی ما از همین جا سرچشمه گرفته می باشد؛ چنان چه حافظ آن را مطلع یکی از غزل های معروف خود قرار داده می باشد:

بلبل ز شاخ ســـرو به گلبانگ پـهلوی می خواند دوش درس مقامات معنوی

از پیش از اسلام که شعر به صورت هجایی بود نوع یهماهنگی میان هجاها آنرا از نثر متمایز می نمود سپس یا پدیدآمدن شعرموزون، قواعدی نیز برای برابر ساختن هجاهای شعر با موسیقی متداول گردید .

« برابر کردن هجاها یا سیلاب های کلام را با اصوات در قدیم تقطیع می گفتند و معروف می باشد که برای اولین بار این رسم توسط نکیسا یکی از خوانندگان و نوازندگان نامدار عصر خسرو پرویز ساسانی معمول گشته می باشد ». (طهماسبی،1392: 40)

شعر و موسیقی هر دو بر وزن و تخیل و آهنگ استوارند و بر روح تاثیری مشترک دارند. « خواجه نصیر الدین از همین اتحاد، منشا و مقصود ارتباط قطعی این دو پدیده روانی بشر را با روش منطقی به اثبات می رساند  ». (رازانی، 1342: 107)

همچنین”کانت در مقایسه شعر وموسیقی برتری را از ان گوینده می پندارد و شاعر را ازآهنگساز بالاتر می شمارد . او گوید گر چه موسیقی از سایر هنر های زیبا مطبوع تر می باشد اما زیرا چیزی نمی اموزد و شعربه منزله غذای روح می باشد کلام مقدم بر صوت می باشد .”(رازانی، 1342: 88)


برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه