بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی 

تکه ای از متن پایان نامه :

در لباس قهرمانان داستان یا معشوقه ساخته خویش ضمیردرون خود را آشکار می سازد وازاین رو نمایانگر شخصیت و افکار و عقاید و حالات شاعر می باشد .

«این گونه شعر، البته صورت های گوناگون داشت:سرودهای دینی،ترانه هایی برای رقص و آواز،ستایش نامه هایی برای برندگان مسابقات عمومی وجزآن ها زیرا بر عکس اشعار معروف به مراثی  [1]که معمولاً همراه با نوعی سرنا یا قره نی[2] خوانده می شداین گونه اشعار با نوعی ساز به نام لور یا لیر[3] نواخته می گردید عنوان اشعار لیریک به آن اطلاق گردید.بدین گونه اشعار لیریک غیراز از احوال شخصی شاعر،زندگی عمومی و شوروهیجان آن را نیز منعکس می نمود بازی های عمومی،جشن های ملی و وجود قهرمانان شهرها و قبایل در طی آن ها در موجی از موسیقی جاودانه می گردید زیرا که در آن ایام هنوز شعر و موسیقی ازهم جدا نبود و شاعر لیریک در عین حال آهنگ ساز هم محسوب می گردید».(زرین کوب،1379:۹۰)

شعر غنایی علاوه بر داستان های غنایی مدح ،هجو،مرثیه،شکوائیه فراق نامه،حبسیه،مفاخره،سوگند نامه،ساقی نامه،مناجات نامه،شادی نامه،معراج نامه،مغنی نامه ،مناظره ،شهر آشوب،واسوخت،وقوع،تغزل،و موضوعات و محتویات دیگر را نیز در بر می گیرد.

یکی از شایع ترین گونه های شعر غنایی ،داستان های عاشقانه می باشد که بقیه موضوعات و محتویات شعر غنایی رادر خود جای می دهد یعنی در یک داستان عاشقانه زیرا لیلی ومجنون ویاخسـرو وشیـرین می عرفانی، مذهبی، هجو، مدح ووصف طبیعت همگی مصادیق شعرغنایی هستند.نکته قابل ملاحظه این که در ادبیات فارسی این مفاهیم اغلب با یکدیگر آمیخته اند و یک قطعه شعر می تواند ترکیبی از همۀاین مفاهیم باشد. غزل فارسی که یکی از سرشارترین حوزه های شعر می باشد نمونه خوبی می باشد که در آن می توان آمیزش انواع غنایی را به خوبی ملاحظه نمود.

لازم می باشد اشاره کنیم در آغاز ادب فارسی ، این انواع از یکدیگر بیشتر فرق دارند. هر قدر شعر فارسی به کمال نزدیک تر می گردد این مفاهیم بیشتر به هم می آمیزند.ناگفته پیداست که یکی از علل اصلی این آمیختگی انواع غنایی در ادب فارسی تأثیر قالب های شعری و سنت های ادبی می باشد. ادبیات غنایی گونه ای از ادبیات می باشد که با زبانی نرم و لطیف ، با بهره گیری از معانی عمیق و باریک ، به اظهار احساسات شخصی بشر می پردازد و بیانگر عواطف و ارزوهای انسانی و غم و شادی های اوست .

[1] Elegias

[2] Oboe-Aubos

[3] Lyre

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه