دانلود پایان نامه ارشدادبیات و زبان فارسی : بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی 

تکه ای از متن پایان نامه :

ایشان داد و شاهان بعدی نیز همه بر این روش رفتار می کردند تا پادشاهی بهرام گور که وی مقام موسیقی و موسیقی دانان را بالا آورد و جایگاه نخست را به آنان داد.و این شیوه تا دوران انوشیروان مستقر بود تا اینکه وی جایگاه آنان را به دوره پیش از بهرام بازگرداند.»(بیانی،1346، 7: 169)

در کتاب تاریخ ایران از ماد تا پهلوی تالیف حبیب الله شاملویی روایتی دیگر در این باره آورده شده می باشد:« بهرام گور در تامین رفاه و خوشی مردم کوشش زیاد داشت و بارها گفته بود که ملت من بایستی مثل خود من زندگی کنند و زیرا بر او ایراد گرفته بودند که تو در قصر خویش خنیاگران چیره دست داری و مردم عادی از این نعمت بی بهره هستند وی امر نمود تا از هند دوازده هزار لوری یعنی نوازنده و خواننده به ایران بیاورند تا برای مردم خنیاگری کنند(شاملویی،1347: 172)

با این همه جایگاه موسیقی در دوران خسرو پرویز به بالاترین نقطه خود می رسد و باربد موسیقیدان بلند آوازه این عصر نغمات و سرودها و الحان متعددی و نغزی برای شاه می سازد که این همه به تفصیل توسط نظامی در مثنوی خسرو شیرین درج شده می باشد.«کریستین سن در کتاب ایران در زمان ساسانیان می نویسد :

باربد برای بزم خسرو سیصد و شصت دستان ساخه بود . چنان که هر روز دستانی نو می نواخت و قول او برای استادان فن قانون مطلق به شمار می رفت. از این جمله چنین بر می آید که باربد دستان های مزبور را برای این ساخته بود که بتواند هر روز آهنگی نو برای خسرو بنوازد .

در تایید این مطلب مرحوم خالقی می نویسد وی سیصد و شصت لحن موسیقی برای روزهای سال ساخته و هر روز یکی از آنها را که مناسب موقع بوده می نواخته ا خسرو از تکرار نغمات موسیقی کسل و خسته نشود. البته استاد داریوش صفت نظری دیگر دارند و در کتاب خویش ذکر کرده اند که : به نظر ما تعدد این نغمات برای نو آوری و جلوگیری از یکنواختی نبوده بلکه مناسبتی با گردش فلکیات داشته زیرا در گذشته موسیقی توام با اخترشماری و تنجیم و علم اعداد و غیره بوده می باشد. بنا بر این موسیقی منسوب به باربد مرکب از هفت خسروانی، سی لحن و سیصد و شصتت دستان بوده که با ایام هفته و سی روز ماه و سیصد و شصت روز سال ساسانیان تناسب داشته می باشد.»(صفوت،1393: 147-149)

هنر موسیقی در ایران در دوره ساسانی در اثر تشویق شاهان رونق گرفت . در دوره ی اردشیر موسیقی دانان طبقه ی جداگانه ای را تشکیل داده و به مقام ویژه ای نایل شده بودند
و در دوره ی خسرو پرویز موسیقی پیش رفت بسیار نمود. از نوشته های شاهنامه فردوسی و خسرو شیرین

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه