دانلود پایان نامه ارشد ادبیات و زبان فارسی : موضوع بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی 

تکه ای از متن پایان نامه :

از گویندگان این سبک، تك بيتي هاي نغز و دلاویزی برجای مانده می باشد که اغلب صورت ضرب المثل پیدا کرده می باشد.

*سبک بازگشت ادبی

از اوایل قرن سيزدهم هجری تحولی در شعر فارسی به وجودآمد و گروهی ازشاعران که به سبك هندي شعر می گفتندبه آن سبک پشت پازدند وبه پیروی ازسبک شاعران قدیم فرخي ، منوچهري ، انوري ، خاقاني و سعدي شعرگفتندکه شیوۀ این شاعران را «بازگشت به سبک قدیم» نامیده‌اند. شعرای نامبردار این دوره عبارتند از:

آذر بیگدلی، قاآنی شیرازی، صبای کاشانی، ادیب نیشابوری، ادیب الممالک فراهانی، وصال شیرازی ، شوریده شیرازی، فروغی بسطامی و …

افزايش صورت هاي خيالي مبتني بر امور ماورايي و غير حسي، نشان از تحول عظيم سبكي در سازمان فكري اين شعر نسبت به سبک خراساني دارد. انساني و جاندار بودن برجستگي مهم تصاوير انتزاعي اين شعر می باشد.

ویژگی های زبانی این سبک در اساس ، به رغم پاره ای تحولات شباهتی فراوان با سبک خراسانی دارد اما از نظر فکری ، به ویژه به لحاظ مخصات ادبی تحولی شگرف را نشان می دهد. مهمترین ویژگی زبانی سبک آذربایجان بدین قرار می باشد:

1-نوخواهي و نوآوري در سخن

مهمترين ويژگي صور خيالي در شعر سبك آذربايجاني، تازگي و حس نوجويي و نوخواهي شاعران آن می باشد. اين ويژگي پيامدهاي بسياري با خود به دنبال دارد زیرا تنوع، تغيير نمادها و البته كمي دشوارتر شدن سخن.

تصاوير تازه در شعر سبك آذربايجاني پيوسته ساخته مي­شوند؛ هر آن، در اين شعر شاهد بروز تصويري تازه تر و غريب­تر هستيم؛ ذهن خلاق اين شاعران در هر آن، در حال خلق و زايش می باشد و نتيجة مستقيم این خلاقیت، زایش شعري می باشد لبريز از خيال انگيزي و توليدات ذهني بديع؛ مثلا در ابيات زير كه منتخب از قصيده­اي می باشد در وصف سفر حج، خانة كعبه و متعلقات آن، در هر بيت شاهد تصويري نو و بسيار متفاوت نسبت به تصاوير ديگر در توصيف پديده­اي واحد يعني كعبه هستيم:

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه