دانلود پایان نامه ارشد با موضوع ارائه مدلی جهت مهندسی مجدّد ساختار سازمانی شرکت گاز گیلان به منظور توسعه فناوری

دسته‌بندی نشده

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :ارائه مدلی جهت مهندسی مجدّد ساختار سازمانی شرکت گاز گیلان به مقصود توسعه فناوری

تکه ای از متن پایان نامه :

ط- ساختار سازمانی ستاره ای

این ساختارها متناسب با شرکت ها و سازمان هایی می باشد که دارای محصولات متنوع و بازارهای مستقلی هستند.در این سازمان ها، مؤسسه مرکزی با گروه ها یا مراکز کوچک پایین دستی پیمان هایی می سازند تا بدین وسیله با دانش،مهارت ها و منابع محوری خود از این مراکز کوچک طرفداری کرده و هریک از این مراکز در بازارهای خود  نوآوری و کارآفرینی داشته باشند و ممکن می باشد این مراکز کوچک نیز به نوبه خود ضمن دستیابی به شایستگی محوری ، پاره ای از امور را به دیگران واگذار کنند. این سازمان ها با  توجّه به قابلیت های محوری خود اگر در بازار با فرصت هایی روبرو گردند برای بهره برداری از آن ها شرکت جدیدی تأسیس و بخشی از سهام آن را مالک  می شوند. پس سازمان های ستاره ای شکل، بهترین عملکرد و اثربخشی را با بهره گیری از راهبرد تأمین منابع از خارج سازمان می توانند داشته باشند. البته مرکزیت این سازمان ها دارای شایستگی های محوری  بوده و گره ها یا مراکز کوچک تر کسب و کارهای موقتی در بازارهای مختلف هستند.(همان منبع:ص12)

ی- ساختار سازمانی شبدری

در این ساختار سه گروه از افراد شبیه برگ های سه وجهی شبدر به کار گرفته  می شوند. بخشی از افراد، متخصصان تمام وقت،بعضی شامل نیروهای موقت داخلی و گروهی دیگر مقاطعه کاران خارج از سازمان جهت انجام فعّالیت های برون سپاری شده توسط سازمان می باشند. نقطه قوت این ساختار، کاهش هزینه های سربار اداری و بهره گیری از متخصصان در سیاسی. متغیرهای مؤثر در انتخاب نوع مناسب ساختار سازمان،ایستا نبوده و در حال تغییر و پویایی هستند پس چنین به نظر می رسد که بایستی هر چند وقت یکبار نسبت به کارا کردن ساختار سازمان ها اقدام مقتضی به اقدام آید و سازماندهی مجدّد متناسب با متغیرها و عوامل تأثیرگذار صورت پذیرد.در مواردی که ساختار سازمانی قابلیت انعطاف ندارد و سازمان نمی تواند خود را با تغییرات تطابق دهد، سیر سقوط خود را آغاز خواهد نمود. یکی از مسائل مهم در طراحی ساختار سازمانی تناسب آن با ابعاد محتوایی می باشد.( p666،2013، Zanganeh)

 

2-20 ارکان مورد توجّه در طرح ریزی ساختار سازمانی

 

در طرح ریزی ساختار سازمان سه رکن زیر مورد توجّه قرار می گیرد :

ارائه مدلی جهت مهندسی مجدّد ساختار سازمانی شرکت گاز گیلان به مقصود توسعه فناوری

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه