دانلود پایان نامه ارشد درباره :بررسی ابعاد پردازش شناختی در دانش ­آموزان با اختلال­ های یادگیری

دسته‌بندی نشده ,

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه ابعاد پردازش شناختی در دانش ­آموزان با اختلال­ های یادگیری

تکه ای از متن پایان نامه :

می باشد که به  نظریه سطوح پردازش اطلاعات معروف می­باشد. در نظریه مراحل سه­گانه اعتقاد بر این می باشد که محرک­ها یا درون دادها از سه مرحله نسبتا مستقل عبور می­کنند تا به یادگیری برسند در حالیکه نظریه سطوح پردازش، به جای مراحل مختلف به سطوح مختلف پردازش اطلاعات اعتقاد دارد. بنا بر این نظریه هر چه اطلاعات عمیق­تر پردازش شوند، بیشتر به یاد خواهند ماند (کرسلی[1]، 2001؛ به نقل از لوتز و هویت، 2003). کریک و لاکهارت (1972) معتقدند که چگونگی به یاد آوردن اطلاعات بستگی به چگونگی پردازش آن دارد، دو نوع پردازش هست، پردازش کم عمق که شامل اطلاعاتی می­گردد که به وسیله حواس بشر ضبط شده، با پردازش کم عمق، اطلاعات بیاد نخواهد آورده گردید چنانکه با پردازش عمیق بیاد آورده می­گردد، در پردازش عمیق اطلاعات از نظر معنا پردازش می­گردد. با پردازش عمیق و کم شناخت شامل ارتباط بین سیستم­های کلامی و غیرکلامی می باشد و این دو سیستم می­توانند به طور مستقل به موازی یکدیگر یا به شیوه­ای یکپارچه اقدام کنند (پائیویو، 2006). سیتم کلامی در تعدادی وظایف و سیستم غیرکلامی در وظایف دیگر و هر دو به فراوانی با هم بهره گیری می­شوند، تنوع و انعطاف پذیری خوب شناخت همگی از فعالیت با و بین این دو سیستم به وجود می­آید. اساس این تئوری بر فرض عمومی پیوستگی بین ادراک و حافظه می باشد (کلارک و پائیویو، 1991).

 

2-7-4- مدل پردازش توزیع موازی[2]

این مدل نسبتا جدید که در مورد فرآیندهای حافظه می باشد توسط لواندوفسکی[3] و مرداک[4] (1989) مطرح شده می باشد و یک راه جدید برای فکر کردن در مورد ادراک، حافظه، یادگیری و تفکر  در مورد مکانیسم­های محاسباتی پایه برای پردازش هوشمند اطلاعات به طور کلی فراهم می­کند. بر اساس این مدل بازیابی حافظه از طریق تثبیت و تکمیل فرآیندهای گسترش فعال سازی رخ می­دهد (مک­کلند و راملهارت[5]، 1986؛ به نقل از مک­کلند و راملهارت؛ 1988). این مدل فرض می­کند که اطلاعات در یک گام به سیستم­های حافظه وارد نمی­شوند، گام به گام به شیوه ای مانند اکثر مدل­ها یا تئوری­ها، اما به جای آن، حقایق یا تصاویر به تمام نقاط در سیستم حافظه در یک گام توزیع شده می باشد، در واقع اطلاعات در سه حوزه حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت بصورت همزمان پردازش می­شوند، یعنی هر سه بخش حافظه بشر

[1]. Kearsley

[2]. Parralel Distributed Processing Model

[3]. Lewandowsky

[4]. Murdock

[5]. MacClelland & Rumelhart

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه