دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات و زبان فارسی درباره : بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی 

تکه ای از متن پایان نامه :

مضراب بربط از پر مرغ (یا پر طاووس و شاه‌پر عقاب و حتی پر لاشخور ) تهیه شده‌می باشد و گاه نیز نوازنده با مضراب دیگری ساز را می‌نوازد. (ستایشگر، 1391: 143-145)

در چشم خاقاني، معمولاً، كاسه‌ي بزرگ بربط به زن آبستن، هشت چوبه‌ي كوك آن به هشت گوش، سيم‌هاي هشت‌گانه‌ي آن به زبان، رسن و رگ، هيأت بربط و بربط‌زن به طفل و دايه مانند شده و همين مانندگي‌ها تصويرهاي همگون در شعر خاقانی پدیدآورده اند:

بربط از هشت زبان گويد و خود ناشنواست زيبقش گويي با گوش كر آميخته‌اند

(دیوان اشعار،1391، 117: ب18)

سه‌تا: سه تار

« از آلات زهی هم خانواده تنبور که با ناخن سبابه راست می نوارند. ساز سه سیمه هست و به همین دلیل سه تار نامیده شده می باشد.»( ستایشگر، 1385، 2: 71)

2-9-2- سازهای بادی

 ناي:

«ناي يا ني ساده‌ترين و آشناترين ساز ايراني می باشد. به شكل بسيار ساده و طبيعي استوانه‌اي ميان تهي در ابعاد متفاوتي با سوراخ‌هايي در روي و يك سوراخ در پشت آن. این ساز از کهن­سال ترین آلات بادی می باشد که اختراعش ملهم از نای آدمی و هم بدین مناسبت می باشد که نزدیکترین صوت را از لحاظ تن و حالات به صدای آدمی دارد. فارابی که حلق آدمی را اشرف آلات موسیقی متذکر شده ، بعد از آن و در مقام اشاره به ذوات النفخ می نویسد:

سرنای

«از آلات بادی که به قول آملی در آن به نفس انسانی احداث نغم کنند.سازی با ریشه کهن و نام های مختلف ، اصل واژه سور نای به معنی نایی که در جشن­ها نواخته می­گردد می باشد که در مناسبات شعری و روال سخن عوام تخفیف یافته ، سرنای ذکر گردیده و در بعضی متون سازی جنگی معرفی شده می باشد زیرا صوتی رسا و مناسب میادین نبرد از آن استخراج می گردد.سرنای در مشرق سازی محبوب محسوب میشده، مراغی  سرنا را انقص از نای سیاه و سفید می داند که غایت حدّتش تا بُعد ذی الکل والخمس (3/1) بوده  آوایی بلند و رسا داشته می باشد.»(ستایشگر، 1385، 2: 39-40)


برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه