دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات و زبان فارسی : بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی 

تکه ای از متن پایان نامه :

شعر هر دوره اطلاق گردیده­می باشد. بر مبنای نظر استاد ملک الشعرای بهار، شعر فارسی به طور کلی از چهار سبک عمده تشکیل یافته که البته غیر از این چهار سبک، سبک­های فرعی دیگر که اصطلاحاً به آن­ها سبک­های بینابینی اطلاق می­گردد نیز در تقسیم بندی شعر پارسی وجود دارند. اما چهار سبک اصلی شعر پارسی عبارتند از:

*سبک خراسانی یا ترکستانی

این سبک ، شیوۀ شاعران خراسان و ماوراء النّهر می باشد  و از اواخر سدۀ سوم تا سدۀ ششم هجری قمری رواج داشت و پس از آن هم ادامه پیدا نمود. تشبیهات این دوره اغلب حسی می باشد و فاقد پیچیدگی و اشعار این سبک از حیث نوع، بیشتر قصیده و از لحاظ لفظ، ساده، روان و عاری از ترکیبات دشوار بوده و واژه‌های عربی در آن اندکبوده و از لحاظ معنی نیز صداقت و صراحت لهجه، تعبیرات و تشبیهات ملموس، از اختصاصات مهم این سبک می باشد.مضمون بیشتر اشعار این سبک، وصف طبیعت و مدیحه و توضیح فتوحات پادشاهان و گاه پندو اندرز بوده می باشد.از سخنوران این دوره می‌توان به شاعران زیر اشاره نمود:

*سبک هندی

سبک هندی نمونه‌ای از سرایش شعر در ادبيات فارسي می باشد که از قرن نهم هجری به بعد به وجود آمد. به علت استقبال دربار ادب پرور هند از شاعران پارسی گوی، و همچنین به علت عدم توجه پادشاهان صفوي به اشعار متداول مدحی، گروهی از گویندگان به هندوستان رفتند و در آنجا به کار شعر و شاعری پرداختند. اینان به‌واسطۀدوری از مرکز زبان و تمایل به اظهار قدرت در اظهار مفاهیم و نکات دقیق و حس نوجویی و تفنن دوستی و به سبب تاثیر زبان و فرهنگ هندی و دیگر عوامل محیط، سبکی به وجود آوردند که سبک هندی نامیده می‌گردد. البته این سبک را سبک اصفهانی نیز نامیده‌اند. این سبک تقریبا از قرن نهم تا سیزدهم هجری ادامه داشت و از ویژگی‌های آن، تعبیرات و تشبیهات و كنايات ظریف و دقیق و باریک و ترکیبات و معانی پیچیده و دشوار را می‌توان نام برد.از میان گویندگانی که به این سبک شعر سروده­اند شعرای زیر نامبردارند:

كليم كاشاني ، نظيري نيشابوري ، عرفي شيرازي ، عبدالقادر بيدل ، صائب تبريزي ، غني كشميري ، وحيد قزويني ، طالب آملي

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه