دانلود پایان نامه ارشد روانشناسی :بررسی ابعاد پردازش شناختی در دانش ­آموزان با اختلال­ های یادگیری

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه ابعاد پردازش شناختی در دانش ­آموزان با اختلال­ های یادگیری

تکه ای از متن پایان نامه :

-5-4- تاخیر در تحول[1]

در بعضی از نظریه­ها به تاخیر رشد در سامانه عصبی اشاره شده می باشد که موجب بروز مشکلاتی می­گردد که در افراد با اختلال یادگیری مشاهده می­گردد (سامانگو- اسپراز[2]، 1999). از بسیاری جهت­ها، رفتار و عملکرد کودکان با اختلال یادگیری شبیه کودکان خردسال­تر می باشد. این کودکان معمولا در رشد مهارت­ها، مانند رشد مهارت­های زبانی و حوزه­های بینایی- ادراکی و بعضی حوزه­های درسی تاخیر و مشکل دارند. اگر چه تاخیر رشد علت تعیین کننده اختلال یادگیری به شمار نمی­آید اما می­توان آن را یکی از عوامل متعدد در این ارتباط دانست.

 

 

2-6- شیوع اختلال یادگیری

 

دانش آموزان دارای اختلال یادگیری بزرگترین طبقه کودکان استثنایی به شمار می­روند. اگر چه اختلال یادگیری در تمام سنین پیدا نمود می­گردد اما در بحث شیوع تمرکز بر روی سنین آموزشی یعنی 6 تا 21 سال می باشد. طبقه اختلالات یادگیری حدودا 44 درصد از همه دانش­ که آن­ها فطري بوده و در کليه افراد يکسان مي­باشند، ولي هر سه قسمت از جهت سرعت در پردازشگري اطلاعات، محدوديت­هایی دارند و  مخازن گيرنده­هاي حسي و حافظه کوتاه مدت از جهت گنجايش نيز محدود مي­باشند. تقسیم بندی حافظه به حسی، کوتاه مدت و بلند مدت به ما کمک می­کند که بفهمیم بشر­ها چگونه وظایف مختلف را پردازش می­کنند (بندر، 2001؛ سوان­سن و سیز[3]، 2003، به نقل از کرک و همکاران، 2011 ). معضلات در هر کدام از انواع این حافظه­ها می­تواند معضلات بزرگی در یادگیری ایجاد کند (سوان­سن، زینگ و ژرمن[4]، 2009، به نقل از کرک و همکاران، 2011). علاوه بر سخت افزار ذهن، اين نظام شامل فرايندهاي کنترل یا راهبردهایي نيز مي­باشد که معادل نرم افزار در نظام کامپيوتر می باشد. راهبردها موجب می­شوند تا بشر قاطعیت و گنجایش پردازش و ذخیره اطلاعات را فزونی بخشند. برحسب نظریه اتکينسون و شيفرين فرايندهاي کنترل، فطري نيستند، اکتسابي­اند و افراد در چگونگي به کارگيري آن­ها با يکديگر تفاوت دارند (محسنی،

[1]. Developmental Delay

[2]. Samango-Sprouse

[3]. Bender, Swanson & Saez

[4]. Zheng & Jerman

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه