منابع پایان نامه با موضوع تولید شیر، دسته بندی، تولیدات صنعتی، تحریم اقتصادی

No category

ف باز پاکت نیز کاملاً مسدود می گردد و هر یک یا دو پاکت در داخل یک جعبه مقوایی قرار گرفته و تعداد مشخصی از جعبه ها نیز در کارتن های بزرگتر جای گرفته و بسته بندی می گردند. جهت ثابت نگهداشتن دمای اتاق بسته بندی از دستگاه یونیت پکیچ استفاده می شود.
۲-۲-۶-۸- مرحله انبار داری
محصولات تولید شده، ابتدا وارد انبار قرنطینه شده و پس از نمونه برداری آزمایشگاه کنترل کیفیت و تنها پس از تایید شرایط محصولات تولید شده از سوی آزمایشگاه مذکور، از انبار قرنطینه ترخیص شده و وارد انبار فروش می گردد و از انبار فروش وارد بازار مصرف می گردد، لازم به تذکر است که خط تولید پوره نسبت به مراحل فوق تفاوت هایی دارد و در این بخش سعی شده بود که خط تولید غذای کودک به طور مختصر توضیح داده شود(۳۹،۳۷).
۲-۳- شیر خشک
از نظر بسیاری از متخصصان و همچیین مادران بدون شک تغذیه با شیر مادر بهترین تغذیه می‌باشد.و تأکید اکید می گردد که کودک خود را در سن ۶- ۰ ماهگی حتماً با شیر مادر تغذیه کنیم کنار گذاشتن شیر مادر بسیار سریع و راحت است اما هر کودکی که دنیامی آید نمی داند چگونه این کار را انجام دهد و از شما نیزانتظار نمی رود که به صورت ذاتی این مساله را بدانید. این کارمی تواند زمان برو طاقت فرسا باشد و بروز مشکلاتی درطی آن رادربر داشته باشد. هرچندمیتوان بربیشترمشکلات فایق آمد لذا مزایای تغذیه باشیرمادرارزش تحمل این مشکلات رادارد. از طرفی شرایط خاصی وجودارد که کودک از شیر مادر محروم شده است. یا نیازبه شیر بیشتری دارد که ازجمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.
۱- عدم افزایش وزن کودک طبق منحنی رشد.
۲- چند قلو زایی و عدم تکاپوی شیر مادر برای آنها.
۳- بیماری های مزمن و صعب الاعلاج مادر.
۴- استفاده مادر از داروهای خاص که وارد شیر گردیده و سلامت کودک را تهدید می نماید.
۵- جدایی والدین.
۶- فوت مادر.
بنابراین راهی منطقی جز تغذیه کودک در موارد فوق با شیر خشک و غذای کمکی چه بصورت صنعتی چه به صورت سنتی وجود ندارد یکی از بزرگترین مضلات کشور در حال حاضر واردات بی رویه مواد غذایی و خروج مقادیر متنابهی ارز جهت واردات این نوع مواد می باشد. تلاش در جهت تولید این مواد در داخل کشور علاوه بر صرفه جویی ارزی باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال مولد می گردد، طبق آمار مدیریت برنامه ریزی کشورهریک میلیارددلارواردات باعث ازدست رفتن صد هزار فرصت شغلی میگردد یکی از اقلام وارداتی عمده شیر خشک نوازد است که در حجم انبوه ازطریق واردات تأمین می گردد.
این درحالی است که مواد اولیه لازم جهت تولید شیر خشک از جمله شیر خام و آب پنیر و…به مقدار کافی در کشور موجود می باشد. همچنین نیروی انسانی متخصص و با تجربه کشور ما در تولید شیر خشک و غذای کودک نیز از جمله نقاط قوت اجرای این طرح به حساب می آیند.
۲-۳-۱تاریخچه شیرخشک:
تاریخچه احداث کارخانه شیر خشک در ایران به سال های بعد از انقلاب بر می گردد که در شرایط تحریم اقتصادی و عدم همکاری اقتصادی کشورهای غربی در زمان دفاع مقدس باعث شد تا نقاط حساس نیازهای اقتصادی و تولیدات صنعتی نمایان شود. ازآنجایی که تولیدمحصولات استراتژیک در راس اهداف وزارت، صنایع قرار گرفت از سال ۱۳۷۰ به بعد بیش از ۱۰ مصوبه در هیئت دولت به تصویب رسید که بر اساس آن وزارت صنایع را مکلف به پیگیری جذب سرمایه گذاری جهت راه اندازی کارخانه تولید شیر نوازد نمود اما به دلیل شرایط فنی خاص طرح از جمله عدم وجود دانش فنی، سطح بالای تکنولوژی و محدود بودن حاشیه سود بدلیل توزیع یارانه محصول، انگیزه لازم را جهت جذب سرمایه گذاران بخش های مختلف خصوصی و دولتی ایجاد نمود تا اینکه شورای اقتصاد در سال ۱۳۷۶ احداث کارخانه تولید شیر خشک نوازد را بر عهده یکی از بزرگترین شرکت های سهامی در تولید محصولات لبنی ایران قرارد داد.
در پروسه تولید با تبخیر آب از کنسانتره ۵۰-۴۵ درصد شیر با استفاده از خشک کن های مناسب که در آنها آسیب حرارتی اجزاء شیر، به حداقل میرسد، شیر خشک تولید می شود.خواص شیر خشک بدست آمده متاثر از شرایط کنسانتره ورودی ، ترکیب اجزاء، نحوه فرآوری، خشک کردن وهمچنین روش دریافت محصول از خشک کن و فرآیندهای مختلف این بخش می باشد. تغلیظ شیرعمدتاً به منظور بالا بردن راندمان حرارتی و کاهش حجم خشک کن می باشد. خشک کن مناسب برای تولید پودر شیر خشک، خشک کن پاششی می باشد. در این نوع خشک کن با برقراری تماس مستقیم بین ذرات ریز مایع (که توسط اتمایزر تشکیل می شوند) و هوای داغ، تبخیر از سطح قطره تا رسیدن به یک ذره خشک انجام می گردد. از دیگر عوامل موثر برکیفیت پودر، می توان به نحوه اتمایزاسیون و نوع اتمایزر، دمای هوای داغ، دمای مخلوط هواو پودرخروجی، رطوبت ودمای محیط اشاره کرد. نحوه طراحی و عملکرد این نوع خشک کن و همچنین اجراء مرتبط با آن نظیر اتمایزر، گرمکن هوا، سیلکون و سایر متعلقات نیاز به مطالعه بیشتر در منابع این پایان نامه می باشد. معمولاً هم شیر بدون چربی، هم شیر پر چرب و هم دوغ کره را می توان جهت تولید شیر خشک به کار برد.
۲-۳-۲- شرح فرآیند و مراحل تولید شیر خشک
شیرپاستوریزه بدون چربی، قبل ازخشک شدن درخشک کن پاششی، تاغلظت ۵۰-۴۵ درصد غلیظ می‌شود. ویسکوزیته کنسانتره بااستفاده ازویسکومتر بروکفیلد حداکثر c.p.100_1در دمای ۴۰درجه سیلسیوس می باشد. شرایط تغلیظ و فرآیندهای مربوط به آن با توجه به خواص مورد نظر محصول از ویژگی های خاصی برخوردار است. تغلیظ شیر معمولاً در تبخیر کننده های فیلم ریزشی انجام می شود. این تبخیر کننده ها بدلیل زمان ماند کم، ضرایب انتقال حرارت بالا و قابلیت تبخیردرخلا (دمای پایین) شیررا با کمترین آسیب حرارتی غلیظ می کند. شرح کامل طراحی و نحوه عملکرد این تبخیرکننده ها و همچنین اجزاء مرتبط، نظیرمبدل های حرارتی، جداکننده های بخارمایع-کندانسور و سایرمتعلقات نیاز به مطالعه بیشتر در منابع این پایان نامه دارد.
معمولاً در واحدهای صنعتی به منظور کاهش انرژی مصرفی و بالا بردن راندمان حرارتی از تبخیر کننده های چند مرحله ای استفاده می شود. در این تبخیر کننده ها از بخار حاصل از تبخیر در هر مرحله جهت تبخیر مرحله بعد و یا پیش گرم کردن خوراک استفاده می شود. متراکم کردن بخار و استفاده مجدد از آن از دیگر راه های بالا بردن راندمان حرارتی می باشد. اینکار به شکل مکانیکی و یا حرارتی انجام می شود که متعاقباً شرح داده خواهد شد.
پیش گرم کردن خوراک، با استفاده از مبدل های حرارتی با لوله های رفت و برگشتی و یا کویلی انجام می شود.
به منظور تصحیح خواص کنسانتره و همچنین پایدار کردن پروتیئن ها، معمولاً یک مرحله عملیات حرارتی،قبل از تغلیظ نیز انجام می شود.عملیات حرارتی بر حسب درجه حرارت مورد نظر در مبدل های حرارتی لوله ای ویا با تزریق مستقیم بخار، انجام می شود. همچنین مناسب با دمای عملیات حرارتی و زمان ماند، محصول با کیفیت های متفاوتی تهیه می شود که هر کدام مصارف خاصی دارند.
_____________________
-Centi Poise1
تفاوت این محصولات در میزان پروتیئن های دناتوره شده در محصول می باشد که بر این اساس پودر شیر به سه دسته تقسیم می شود. این دسته بندی در جدول (۲-۱) عنوان گردیده است.
جدول ۲-۱- دسته بندی شیر خشک از نظر عملیات حرارتی(۱۸).
نوع پودر
پروتئین آب پنیر داناتور نشده
( هر گرم پودر /mg)
شرایط عملیات حرارتی
تحت حرارت کم
۶
۷۵-۷۲ درجه سیلسیوس
۲۰-۱۵ ثانیه
تحت حرارت متوسط
۶-۱.۵
۱۰۵ -۸۵ درجه سیلسیوس
۲-۱ دقیقه
تحت حرارت بالا
۱.۵
۱۳۰-۱۲۰ درجه سیلسیوس
۶-۴ دقیقه
خواص کنسانتره که مستقیماً مربوط به خواص شیر خام ورودی، فرآوری آن و عملیات حرارتی می‌شود، از عوامل مهم تأثیر گذار بر اتمایزاسیون، خوراک خشک کن می باشد. از بین این خواص، گرانروی مهمترین تأثیر را بر راندمان اتمایزاسیون دارد. در صورتیکه گرانروی کنسانتره خیلی بالا باشد، اتمایزاسیون یکنواخت انجام نمی شود، قطرات درشتی تشکیل شده و در نهایت پودر با کیفیت مناسب بدست نمی آید.
ترکیب اجزاء شیر ورودی (مخصوصاًمیزان پروتیئن ها ولاکتوز) ازعوامل مؤثر در گرانروی کنسانتره هستند. وقتی که نسبت پروتئین به لاکتوز در کنسانتره بالا باشد. گرانروی کنسانتره بالاتر است.
نسبت پروتئین به لاکتوز، با افزودن تصحیح می شود. بطور کلی بالا بودن چربی و لاکتوز منجر به کاهش گرانروی و بالا بودن پروتئین باعث افزایش گرانروی می شود.
دما و میزان مواد جامد نیز از عوامل مؤثر بر گرانروی است. با بالا رفتن دما، گرانروی کاهش می یابد. در صورتیکه افزایش میزان مواد جامد، سبب افزایش گرانروی می شود.
گرانروی تابعی از زمان نیز هست و معمولاً با گذشت زمان افزایش می یابد. این افزایش خود تابعی از ترکیب خوراک، دما و غلظت است افزایش گرانروی که منجر به سفت و غلیظ شدگی محصول در طول مدت زمان نگهداری می شود. بدلیل تشکیل ژل می باشد و تشکیل ژل بدلیل محبوس شدن گلبول های چربی و پروتئین های آب پنیر در میسل های کازئین است.
از آنجا که فرآیندهای حرارتی منجر به تولید تعداد خیلی زیادی از میسل های کازئین در شیر می شوند. احتمال تشکیل ژل در محصولاتی که تحت عملیات های شدید حرارتی قرار گرفته اند افزایش می یابد. سفت شدگی ناشی از زمان نگهداری در مورد شیر پر چرب بیشتر اتفاق می افتد.
پس از تغلیظ، شیر بدون چربی جهت خشک شدن، وارد خشک کن پاششی می شود، هوای لازم جهت خشک کردن با استفاده از فن و گرمکن در دمای مورد نظر تهیه شده و به شکل همسو با جریان خوراک به داخل محفظه دمیده می شود. دمای هوای مورد استفاده در خشک کن جهت تولید پودر شیر بدون چربی با تغییر نوع اتمایزر تغییر اندکی می کند. جدول (۶-۳) دمای هوای داغ مورد استفاده در خشک کن را نشان می دهد.
جدول۲-۲-دمای خشک کن(۱۸).
شاخص
دمای هوای ورودی (سیلسیوس)
دمای هوای خروجی (سیلسیوس)
اتمایزر دیسکی
۲۰۰
۹۵
اتمایزر نازلی
۱۸۰
۷۵
نوع اتمایزر وشرایط خوراک ورودی، تعیین کننده اندازه ذرات تولید شده، دانسیته و رطوبت پودر می باشد. مخلوط پودر و هوا با استفاده از سیستم انتقال مناسب از محفظه خشک کن خارج می شود.
از آنجا که گرمای مورد نیاز جهت تبخیر آب، از هوای داغ گرفته می شود، دمای هوای خروجی از پایین محفظه به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. به منظور دستیابی به انتقال بهتر پودر، می توان از حجم دیگری از هوا که دمای آن در حدود ۴۰ درجه سیلسیوس است، استفاده کرد، با استفاده از یک فن و مبدل حرارتی حجم مناسبی از هوا به منظور انتقال پودر ، تأمین می شود و غربال شدن، در شرایط مناسب جهت جدا سازی به سمت سیکلون ها رفته و پس از جدا سازی پودرو غربال شدن در شرایط مناسب بسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *