پایان نامه ارشد :بررسی ابعاد پردازش شناختی در دانش ­آموزان با اختلال­ های یادگیری

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه ابعاد پردازش شناختی در دانش ­آموزان با اختلال­ های یادگیری

تکه ای از متن پایان نامه :

اطلاعات واحدی را  همزمان پردازش می کنند (سیف، 1389)، در صورتی که در مدل­های قدیمی فرض شده می باشد که اطلاعات برای اولین بار بایستی در حافظه حسی تحکیم شده، سپس به حافظه کوتاه مدت انتقال می­یابد و در نهایت به حافظه بلند مدت می­رود. این مدل دارای سه اصل اساسی می­باشد: 1- نمایش اطلاعات بصورت توزیع شده می باشد (نه محلی) 2- حافظه و دانش برای مسائل خاص به روشنی ذخیره نشده، اما در ارتباط بین واحدها ذخیره شده می باشد 3- یادگیری می­تواند با تغییرات تدریجی در قدرت اتصال به وسیله تجربه رخ دهد می­گردد(سیف، 1389).

 

 

2-8- پیشینه پژوهش

 

2-8-1- پردازش اطلاعات در افراد مبتلا به اختلال یادگیری

یکی از ویژگی­های افراد با اختلال یادگیری نقص در پردازش­های روانشناختی می باشد که بر این اساس دسته­ای تحقیقات متمرکز صورت گرفته که به نتایج مختلفی دست یافته­اند، در ادامه به چند مورد اشاره می­گردد:

در تحقیقی که به مطالعه نقص سرعت پردازش در اختلال نقص توجه/ بیش­فعالی و اختلال خواندن پرداخته می باشد، نتایج نشان داد که نقص سرعت پردازش به طور کلی در گروه­های بالینی نسبت به گروه کنترل هست، اگرچه کودکان مبتلا به اختلال خواندن نقص سرعت پردازش بیشتری نسبت به کودکان دارای اختلال نقص توجه/ بیش­فعالی نشان دادند (شاناهان، پینینگتون، یریس، اسکات، بودا، ویل­کات، اولسون، دیفرایس؛ 2006). در همین راستا، استینکن[1]، ایجتمایر[2]، شولتی- کورن[3]، مولر[4]، اشنایدر و فینک[5] (2011) در پژوهشی به مقایسه یک گروه بزرگ نارسا خوان با گروه کنترل همتا پرداختند نتایج پژوهش سرعت پردازش ادراکی پایین­تری را نشان داد؛ درحالیکه توانایی ذخیره سازی حافظه کاری آن­ها در دامنه بهنجار بود. در این مطالعه انحراف تمرکز توجه فضایی گروه نارساخوان در مقایسه با گروه عادی تایید گردید و  میزان این انحراف هم در آزمودنی­های دارای نارساخوانی شدید بیشتر بود. در پژوهشی که دمری،

[1]. Stenneken

[2]. Egetemeir

[3]. Schulte-Korne

[4]. Muller

[5]. Schneider & Finke

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه