پایان نامه با عنوان : رابطه بين ادراك از عدالت سازماني و رفتار شهروندي سازماني با توجه به اعتماد به مدير در اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي گيلان

دسته‌بندی نشده

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ارتباط بين ادراك از عدالت سازماني و رفتار شهروندي سازماني با در نظر داشتن اعتماد به مدير در اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي گيلان

تکه ای از متن پایان نامه :

برخورد نمایند، کارکنان راغب می­گردند تا با نقص­های سازمان از عدالت مدارا نمایند و در غیر این­صورت به گرایش­های انتقام جویانه و قصاصی سوق پیدا خواهند نمود.

طبق مطالعه­های به اقدام آمده سازمان­ها به سوی عدالت در حرکت هستند و مدیران و کارکنان با تصمیم و عملکردشان در تحقق این امر کوشش می­کنند. عدالت­گرایی یک قانون نانوشته سازمان­هاست. اگر بی­عدالتی به سازمان از طریق مدیران تحمیل گردد، عملکرد کارکنان در جهت مسیری پیشرفت می­کنند که اثر تبعيض تحمیل شده را جبران کند.

 

 

 

2-4) رفتار شهروندی سازمانی

امروزه سنجش رفتار افراد در محیط کار و سازمان با هدف دستیابی به نوعی از رفتار فردی که به کارایی و اثربخشی سازمانی کمک دهد، مورد توجه پژوهشگران قرارگرفته می باشد. زیرا سازمان­ها بدون تمایل کارکنان به همکاری، قادر به توسعه اثربخشی خود نیستند. سازمان­ها نیازمند کارکنانی هستند که فراتر از سازمان­ها بايد زمينه را به گونه­اي فراهم سازند كه كاركنان و مديران تمامي تجربيات، توانايي­ها و ظرفيت­هاي خود را در جهت اعتلاي اهداف سازماني بكار گيرند. اين امر ميسر نخواهد بود مگر آنكه اصول و قواعد رفتار شهروندي سازماني و بسترهاي لازم براي پياده سازي آن فراهم گردد (شيرازي و همكاران، 1392).

 

2-4-1) انواع رفتار شهروندی در سازمان

یکی از محققان معتقد می باشد رفتار شهروندی سازماني شامل اطاعت سازمانی، وفاداری سازمانی و مشارکت سازمانی می باشد که به اختصار توضیح داده می­گردد.

  • اطاعت سازمانی: این واژه توصیف کننده رفتارهایی می باشد که ضرورت و مطلوبیت­شان شناسایی و در ساختار معقولی از نظم و مقررات پذیرفته شده­اند. شاخص­های اطاعت سازمانی رفتارهایی نظیر تکریم به قوانین سازمانی، انجام وظایف به طور کامل و انجام دادن مسئولیت­ها با در نظر داشتن منابع سازمانی می باشد.
  • وفاداری سازمانی: وفاداری به سازمان، از وفاداری به خود، سایر افراد و بخش­های سازمانی متفاوت می باشد؛ و اظهار کننده میزان فداکاری کارکنان در راه منافع سازمانی و طرفداری و دفاع از سازمان می باشد.
  • مشارکت سازمانی: این واژه با مشارکت فعال کارکنان در اداره امور سازمان، حضور در جلسات، به اشتراک گذاشتن عقاید خود با دیگران و آگاهی به مسائل جاری سازمان معنی پیدا می­کند (سلاجقه و همکاران، 1392).

 

2-4-2) ابعاد رفتار شهروندي سازماني

در مورد ابعاد رفتار شهروندي سازماني هنوز یک توافق واحد بین محققان وجود ندارد. اما ابعادی که بیشترین توجه را به خود جلب کرده اند عبارتند از:

نوع دوستی، وظيفه شناسي، ادب و ملاحظه، جوانمردي، فضیلت مدنی.

این پنج بعد توسط ارگان مطرح شدند و پودساکف و همکارانش با کمک روش تحلیل عاملی برای هرکدام از این پنج بعد، مقیاس سنجش استانداردی ایجاد کردند که این مقیاس­ها در سال­های بعد برای سنجش رفتار شهروندی سازمانی مورد بهره گیری بسیاری از محققان قرار گرفته می باشد (قلی پور و همكاران، 1389).

نوع دوستی: کمک به دیگر اعضای سازمان در ارتباط با معضلات و وظایف مرتبط می باشد. مانند کارکنانی که به افراد تازه وارد و یا کم مهارت کمک می­کنند.

2-4-3) ویژگی­های رفتار شهروندی سازمانی

نوری و دعائی (1391)، در پژوهش خود تحت عنوان مطالعه تأثیر هویت سازمانی بر رفتار شهروندی سازمانی، اظهار می­کنند که صاحب نظران عرصه رفتار سازمانی پس از مطالعات متعدد خود پیرامون این پدیده، سه ویژگی را به عنوان ویژگی­های اصلی رفتارهای شهروندی سازمانی عنوان نمودند.

 ارتباط بين ادراك از عدالت سازماني و رفتار شهروندي سازماني با در نظر داشتن اعتماد به مدير در اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي گيلان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه