پایان نامه : بررسی ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه ابزار آلات و اصطلاحات موسیقی در دیوان خاقانی

تکه ای از متن پایان نامه :

«از نظر لغوی ادبیات از ریشه دو حرف “دب” تشکیل شده می باشد. ” طبق معنای لغوی، به ادبیات و معارف مربوط به آن ” ادب ” می گویند. زیرا بشر ها را به خوبی فرا می­خواند و از بدی ها باز می دارد و به این ترتیب ، به تهذیب نفس و آموزش صفات پسندیده در بشر می پردازد.”  ادب کلمه ای می باشد عربی و در صدر اسلام این کلمه بعنوان فرهنگ و علم بکار گرفته می شده و در عصر اموی هم به شعر و نثر و معارف مربوط به آن دو اطلاق می گشته. از جنبه ای دیگر ادبیات را می توان بعنوان یکی از شاخه های هنری دسته بندی نمود. در ادبیات شاعر و نویسنده همانند یک هنرمند می کوشد که اثر خود را با در نظر داشتن احساسات و عواطف درونی اش و با بهره گیری از کلمات که آنها را می توان مصالح تشکیل دهنده ی ادبیات نامید در قالب یکی از جلوه های هنری پدیدار کند».(پروینی،1380، 168-169)

جزء اول واژه ی ادبیات در اصل مشتق از کلمه   dipi  می باشد که در فارسی باستان به معنای خط می باشد. این واژه که به شکل « دیپ » در کتیبه های هخامنشی آمده می باشد در حقیقت یادگاری از زبان سومر می باشد که به صورت dub  به معنای لوح و خط بود. بعدها این کلمه به زبان اکدی وارد گردید و به صورت  duppu  و tuppu  ملفوظ و مکتوب گردید. سپس با ورود به زبان آرامی به شکل  dup  درآمد و وقتی به زبان فارسی باستان آمد به شکل های مختلف: دب ، دیب ، دیو تغییر پیدا نمود و ما امروزه این صورت ها را می توانیم در کلماتی زیرا: دبیر ، دیباچه ، دیبا و دیوان ببینیم .البته با در نظر داشتن سابقه مشترک زبان عربی و آرامی این برداشت مشترک موضوعی بدیع و غیر معمول نیست.

دکتر عبدالحسین زرین کوب می نویسد: « بطور کلی ادبیات آنگونه سخنانی می باشد که از حد سخنان عادی برتر و والاتر بوده و مردم آن سخنان را در خور ضبط و نقل دانسته اند و از شنیدن آنها دگرگون گشته اند و احساس غم و شادی یا لذت و الم کرده اند ». (زرین­کوب، 1383، 25)

2-2- اجزای ادبیات

درهر هنری ماده ای خام برای آفرینش آن بکار برده می گردد .برای مثال در موسیقی نیاز به هماهنگی در صوت ، در نقاشی نیاز به رنگ ، برای مجسمه سازی نیاز به مواد و مصالح و برای خلق یک اثر ادبی نیاز به زبان می باشد. در زبان ادبیات واژه ها به صورتی زیبا و دلنشین در قالب هایی هنری بکار برده برای اینکه یک اثر هنری به ظهور برسد و از ذهنیت تبدیل به عینیت گردد بایستی از چهار مرحله ای که در ادامه اظهار می گردد عبور نماید.” این چهار مرحله عبارتند از:

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه