پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی :بررسی ابعاد پردازش شناختی در دانش ­آموزان با اختلال­ های یادگیری

دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه ابعاد پردازش شناختی در دانش ­آموزان با اختلال­ های یادگیری

تکه ای از متن پایان نامه :

-5- سبب­شناسی اختلالات یادگیری

 

یکی از چالش ­برانگیز­ترین مسائل در حوزه اختلالات یادگیری، بحث علت­شناسی می­باشد. در زمینه علت­شناسی اختلال یادگیری نظریه­های گوناگونی هست و با وجود کارهای قابل توجه که در این زمینه صورت گرفته می باشد، تعیین سبب شناسی دقیق اختلال یادگیری کار دشواری می باشد، احتمالا، علل گوناگونی را می­توان برای اختلال یادگیری تعیین نمود و در بعضی موارد ممکن می باشد نوع خاصی از یک اختلال یادگیری علل چندگانه­ای داشته باشد (سیلور[1]، 1999). پذیرفته شده­­ترین علل اختلال یادگیری عبارت می باشد از: عوامل عصب شناختی، ژنتیک، عوامل محیطی و تاخیر رشدی.

 

 

 

2-5-1- عوامل عصب­شناختی

بعضی از صاحبنظران علت اختلال یادگیری را آسیب مغزی، رشد عصب شناختی نا بهنجار یا نوعی نابهنجاری کارکرد عصب­شناختی می­دانستند. عوامل عصب­شناختی کانون توجه بسیاری از پژوهش­ها و یکی از معیارهای موجود در شناسایی اختلال یادگیری می باشد (سیلور، 1999). آسیب عصب­شناختی مربوط به اختلال یادگیری ممکن می باشد به اشکال مختلفی رخ دهد. آسیب مطالعه­های انجام شده در مورد عوامل موثر در بروز اختلال یادگیری نشان داده­اند که عوامل محیطی نیز در این میان دخالت دارند. تأثیر محیط در علل اختلال یادگیری همیشه مورد توجه بوده می باشد. برای مثال، تربیت و آموزش ضعیف می­تواند کودکان را در معرض رشد معضلات یادگیری قرار دهد. محیط علاوه بر اینکه مستقیما بر یادگیری تاثیر منفی می­گذارد، می­تواند از طریق ایجاد شرایطی موجب گردد که کارکرد بد عصبی با احتمال بیشتری بروز کند و به طور غیر مستقیم بر روی یادگیری موثر باشد. شرایط اجتماعی-اقتصادی ضعیف به همراه گروهی از عوامل مانند سوء تغذیه، مراقبت­های بهداشتی ضعیف قبل و بعد از تولد، بارداری در سنین نوجوانی و مصرف مواد مخدر می­تواند کودکان را در معرض خطر کارکرد بد عصب شناختی قرار دهند (هالاهان و همکاران، 2005؛ علیزاده، 1390).

[1]. Silver

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه